کلی ویل تاریخچه‌ای از ارائه این باور غیرمحتمل و بادوام که زمین مسطح است، ارائه می‌دهد و در این راستا به بررسی نحوه گسترش تئوری‌های توطئه می‌پردازد. او دلایلی برای این باور ارائه می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه این تئوری‌ها در جهان مدرن گسترش یافته‌اند. ویل هشدار می‌دهد که علاوه بر باور به زمین مسطح، تئوری‌های توطئه دیگری نیز وجود دارند که برای طرفداران زمین‌های مسطح جذاب هستند و اینترنت ترویج و تقویت این ایده‌ها را می‌کند. اما او بیان می‌کند که اینترنت به تنهایی نمی‌تواند علت ایجاد و گسترش تئوری‌های توطئه را توضیح دهد یا آنها را از بین ببرد. تخیل انسان می‌تواند باعث شود که افراد به اکتشافات خوب و همچنین فرضیات بد بپردازند. ویل معتقد است که به جای بحث در مورد زمین مسطح، بهتر است با همدلی و با احترام به دیگران، آنها را به دنیای واقعی و علمی هدایت کنیم.

نکات اساسی

  • باور به اینکه جهان صاف است، از زمانی که یک انگلیسی این ادعا را در قرن ۱۸ محبوب کرد، بقاء داشته است.
  • ساموئل بیرلی رووبوتام، نظریه زمین صاف را اختراع کرد.
  • رهبران مذهبی جنبش زمین صاف در آمریکا باور به دنیای گرد را به عنوان انکار خداوند محکوم کردند.
  • باور به نظریه زمین صاف با گسترش اینترنت و آسان شدن انتشار تئوری‌های توطئه، افزایش یافت.
  • برخی از زمین‌شناسان صاف رفتارهای جنایی و نئونازی را نشان می‌دهند و احساسات ضدسامی را ترویج می‌دهند.
  • زمین‌شناسان صاف گمراه ممکن است به همدردی پاسخ دهند، اما به بحث پاسخ نمی‌دهند.

چکیده کتاب

باور به اینکه جهان صاف است، از زمانی که یک انگلیسی این ادعا را در قرن ۱۸ محبوب کرد، بقاء داشته است.

اعتقاد به صاف بودن جهان همچنان توسط برخی افراد وجود دارد، اگرچه تحلیل‌های نجومی و ریاضی در قرن پنجم قبل از میلاد نشان داده‌اند که زمین یک کره است. نظریه زمین صاف در قرن ۱۸ در بین انجمن‌های انگلیسی مورد توجه قرار گرفت و در اوایل قرن ۲۰ توسط گروه‌های مذهبی در ایالات متحده پذیرفته شد و جذب کسانی شد که باور دارند انسان‌ها به ماه سفر کرده‌اند. گسترش اینترنت در دهه دوم قرن بیست و یکم به افزایش محبوبیت این نظریه کمک کرد.

نظریه زمین مسطح… نشان دهنده یک سوء تفاهم عمیق از جهان است.

باورمندان به نظریه زمین صاف در نسخه‌های مختلفی از آن ایمان می‌آورند. برخی از آنان معتقدند که جهان به شکل یک بشقاب است که توسط یخ احاطه شده و توسط یک کاپ بزرگ در بالا پوشیده شده است. بسیاری از طرفداران این نظریه به وجود فضای بیرونی شک دارند و برخی از آنان گرانش را به عنوان یک اشتباه رد می‌کنند. در زمان‌های آشفته، نظریه زمین صاف و سایر تئوری‌های پر از توطئه، برای برخی از مردم، آرامشی در مورد ناشناخته‌ها ایجاد می‌کنند. افرادی که به این باورها پیوسته‌اند، ممکن است قربانی تئوری‌های توطئه شوند زیرا توانایی انسان در تفکر انتزاعی می‌تواند باورها را بدون داشتن مبانی واقعیتی پشتیبانی کند.

ساموئل بیرلی روباتام نظریه زمین مسطح را ابداع کرد.

ساموئل بیرلی روبوتام در سال ۱۸۳۸، در حین استفاده تفریحی از گاز خنده، یک ایالت اشتراکی به نام "مانیا فن" را در کامبریج‌شر، انگلستان، تأسیس کرد. این ایالت اشتراکی جزئی از جنبش اتوپیایی بود که در میان کارگران با حقوق پایین، به عنوان پاسخی به انقلاب صنعتی اول شکل گرفت. آن زمان بسیاری از تئوری‌های توطئه در گردش بودند.

رووبوتام ادعا کرده بود که از دوران کودکی به باور داشتن درباره صاف بودن زمین می‌پرداخته است. او تلاش کرد تا این باور را با انجام آزمایش‌ها در منطقه‌ای باتلاقی در کامبریج‌شر در طول کانال بِدفورد، یک مسیر آبی صاف در منطقه‌ای صاف، ثابت کند. رووبوتام ادعا کرده بود که می‌تواند ساختار کلیه قسمتهای بالادستی قایق‌ها را در انتهای کانال مشاهده کند. همچنین، او در زمانی که آب منجمد شد، ادعا کرده بود که می‌تواند افرادی که در شش مایل دورتر در حال اسکی ایس هستند را مشاهده کند.

ما به جای آن که در ناشناخته ها سست شویم، برای خود داستان هایی در مورد علل مخفی مشکلاتمان تعریف می کنیم.

همه آرمان‌شهرهای او باورهای او را پذیرفتند. بسیاری از ساکنان کمون نوشیدن مشروب عمومی را به کار ترجیح می دهند. روزنامه ها با گزارشی مبنی بر اینکه رهبران نهاد اجتماعی ازدواج را به نفع آزادی جنسی رد کردند، شهرت شهرک را خدشه دار کردند. اعضای Manea Fen Rowbotham را محکوم کردند و او را از جامعه خود حذف کردند. در سال 1841، کمون در ورشکستگی منحل شد.

رووبوتام خود را به عنوان "دکتر بیرلی" معرفی کرد، یک فروشنده ناشناس تداوی‌های عجیب و غریب پزشکی، از جمله یک نوشابه کربناته که به عنوان یک الیکسیر معجزه‌آسا از اسید فسفریک و آهک تبلور می‌کرد،

در سال ۱۸۴۹، به نام مستعار "پارالاکس"، رووبوتام یک بروشور به نام "زتتیک اخترشناسی: زمین کره‌ای نیست" منتشر کرد. واژه یونانی "زتتیک" به معنای جستجوی شکاکانه برای یافتن حقیقت براساس مشاهده مستقیم، بدون فرضیه است. "پارالاکس" به تغییرات در دیدگاه اشاره دارد. رووبوتام اقسامی از کتاب مقدس را بدون در نظر گرفتن زمینه‌های آن برای حمایت از نظریه‌اش استفاده کرد. در بروشور خود، او هشدار داد که آتش قیامتی در آینده‌ای روزگاری زمین را نابود خواهد کرد. او سخنرانی‌هایی در مورد نظریه زمین صاف داشت و از تبلیغات آزاد در روزنامه‌ها بهره‌برداری کرد، بدون اینکه مهمانی‌هایش را احترام گذاشته یا به سرعت از آنها استفاده کند. رووبوتام در سال ۱۸۸۴ در سن ۶۸ سالگی درگذشت، اما باورهای ضد‌کره همچنان ادامه دارد.

رهبران مذهبی جنبش زمین مسطح در آمریکا اعتقاد به جهان گرد را به عنوان انکار خدا محکوم کردند.

جان داوی که در سال 1847 در اسکاتلند به عنوان پسر واعظ به دنیا آمد، تصمیم گرفت تا کلیسای خود را تأسیس کند. او شهر صهیون، ایلینوی را به عنوان یک مدینه فاضله تأسیس کرد. او ادعا کرد که از طریق «دوستی» شخصی خود با عیسی، شفای ایمانی را اعمال می کند. او یک خبرنامه به نام برگ های شفا منتشر کرد و میلیون ها نفر را برای کلیسای حواری مسیحی خود دنبال کرد. در سال 1900، او اعلام کرد که قصد دارد صهیون را به عنوان یک جامعه مذهبی در 90 مایلی شمال شیکاگو تأسیس کند. رهبری آن به دیکتاتوری مبتنی بر اعتقادات زمین مسطح تبدیل شد.

ویلبر وولیوا، یک کشیش مسیحی اصولی اهل ایندیانا، شماره‌ای از مجله "برگهای شفا" را خواند. او طرفداری داوی شد و پس از آن، رهبری صهیون را بر عهده گرفت، زمانی که داوی عملاً آن را به ورشکستگی رسانده بود. وولیوا با بهره‌گیری از وفاداری بیش از حد ساکنان صهیون و کنترل دولت شهر، اجرای سختگیرانه تری از ممنوعیت رقص، نوشیدنی و سایر فعالیت‌ها را تشدید کرد.

شک‌گرایی سالم بدون اینکه شک را به عنوان موقعیت پیش‌فرض فرد تبدیل کند، امکان شک را فراهم می‌کند.

تا سال ۱۹۱۵، وولیوا در خطبه‌های خود اعتقادات خود را مبنی بر اینکه زمین یک "صفحه ثابت" نیست، بلکه یک سیاره گردشی است و جاذبه وجود ندارد به اشتراک می‌گذارد. در سال ۱۹۲۳، او ایستگاه رادیویی WCBD را تأسیس کرد که یکی از نخستین ایستگاه‌های رادیویی در ایالات متحده بود. این ایستگاه باعث شد تا وولیوا و باورهایش درباره زمین صاف مخاطبان ملی پیدا کند. تا سال ۱۹۲۷، دارایی وولیوا بیش از ۱۰ میلیون دلار بود. دو سال بعد، رکود بزرگ ثروت او و مالیات صهیون را نابود کردند. رهبران جدید حامیان وولیوا را جایگزین کردند و ممنوعیت‌های شهر در مورد الکل و تنباکو را پایان دادند. در سال ۱۹۴۰، مدارس محلی جدیدی با برنامه درسی "زمین کره‌ای" تأسیس شدند. وولیوا دو سال بعد درگذشت.

ساموئل شنتون که در سال 1903 در انگلستان متولد شد، اعتقاد خود را به نظریه زمین مسطح حتی پس از آنکه سفر فضایی هم مفهوم و هم انجمن زمین تخت او را بی اعتبار کرد، حفظ کرد. مانند وولیوا و روبوثام، شنتون اعتقاد به "گلوب زمین" را به عنوان انکار وجود خدا محکوم کرد. شنتون در سال 1956 انجمن بین المللی تحقیقات زمین مسطح (IFERS) را تأسیس کرد. سه سال بعد، تنها 25 عضو داشت - همه در انگلستان.

چارلز ک. جانسون، یک فنیک هواپیما و طرفدار زمین صاف، همراه با همسرش مارجوری که هم باور او بود، دوستی با شنتون برقرار کردند در زمانی که وضعیت سلامتی او به وخامت خود می‌رسید. شنتون در سال ۱۹۷۱ درگذشت و جانسون در سال ۱۹۷۲ به عنوان رئیس این جامعه منصوب شد.

تا سال ۱۹۹۴، جانسون‌ها ۸۹ شماره از روزنامه "اخبار زمین صاف" را منتشر کرده بودند که بیشتر تمرکزش بر زمین بود و کمتر به اصول مسیحی اساسی. جانسون در میان ادعاهای دیگر، تصور کرد که سازمان فضایی آمریکا (NASA) نویسنده بزرگ علمی تخیلی آرتور سی. کلارک - همنویسنده فیلم نام‌آور 2001: ادیسه‌ای فضایی، فیلم کلاسیک سال ۱۹۶۸ - را استخدام کرده بود تا در ترتیب تهیه تصاویر فرود فضانوردان بر روی ماه مجازی کمک کند.

با گسترش اینترنت و آسان شدن انتشار تئوری‌های توطئه، اعتقاد به نظریه زمین صاف گسترش یافت.

جانسون در سال ۲۰۰۱ درگذشت. برای بیش از دهه‌ای، جنبش زمین صاف ساکت بود و در برخی مواقع تقریباً منقرض شده بود. با این حال، در سال ۲۰۰۹، این جنبش یک وبسایت راه‌اندازی کرد و اعضای جدیدی جذب کرد. این جنبش در سال ۲۰۱۵ پیروان بیشتری به دست آورد. چرا که استفاده گسترده از اینترنت انتشار شایعات و یافتن مخاطبانی که ساده می پذیرند را در هر دوره‌ای از تاریخ آسان‌تر کرده بود، جنبش زمین صاف که یک زمانی در حال ضعیف شدن بود، به صورت آنلاین دوباره برجسته شد.

الکس جونز، مروج توطئه، «راست‌گویان» را که مخاطبان آنلاین تئوری زمین مسطح و دیگر باورهای جعلی را ایجاد کردند، توصیف کرد. جونز از سال 1999 وب‌سایت محبوب توطئه‌بازی Infowars را اداره می‌کند. او با بدنامی ادعا کرد که دولت ایالات متحده حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 را به‌عنوان بخشی از یک توطئه برای «بردگی توده‌ها» مخفیانه انجام داده است.

«زمین مسطح بر موج ترافیک وب سایه سوار شد و همچنان به سوار شدنش ادامه می‌دهد.»

اریک دوبی از انجمن فاصله گرفت و نظریه زمین مسطح را با ارسال ویدئوهایی در مورد این موضوع در یوتیوب و با تبلیغ شخصی جونز که او را مسخره می کرد، ترویج کرد. دوبی انجمن زمین مسطح را از جنبشی که ایجاد کرد جدا کرد و نظریه زمین مسطح را در میان مخاطبان گسترده ای پیش برد. یکی از ابزارها یک ویدیوی فوق‌العاده محبوب بود، 200 Proofs Earth Is Not a Spinning Ball، که مملو از علم جعلی، از جمله اظهارات نادرست در مورد سفر فضایی بود.

یوتیوب، فیسبوک و سایر پلتفرم‌های آنلاین، انتشار نظریه زمین صاف را به دلیل جذب درآمد تبلیغاتی، به مردم افزایش دادند. یوتیوب به مدت طولانی از الگوریتمی برای پیشنهاد ویدیو استفاده کرده است که موضوعات عجیب و غریب را در اولویت قرار می‌دهد. به عنوان مثال، یک ویدیو درباره نگاه به ستارگان ممکن است منجر به یک ویدیویی باشد که در آن از فرود رفتن بر روی ماه چالش زده می‌شود یا نظریه زمین صاف را ترویج می‌دهد. فیسبوک در سال ۲۰۱۶ دریافت که الگوریتم توصیه‌گر آن ۶۴٪ از کاربرانی را که به سازمان‌های افراطی پیوستند، تحریک می‌کند. اما اقدامی ننمود. از سال ۲۰۱۹، یوتیوب سخت‌تر کردن پیدا کردن ویدیوهای مربوط به نظریه زمین صاف را آغاز کرد.

بعضی از طرفداران زمین صاف رفتارهای جنایی و نئونازی را اجرا می‌کنند و احساسات ضدسامی(ضدیهود) را ترویج می‌دهند.

یک کلیسا در حومه تولیدو، اوهایو، روحانی خود نیت وولف را به دلیل ارتباط او با جنبش زمین صاف اخراج کرد. انزوا اجتماعی نیت و سایر طرفداران زمین صاف را به هم پیوند می‌دهد.

مایک هیوز به معروفیت بیشتری نسبت به بیشتر طرفداران زمین صاف دست یافت، زیرا او با یک موشک ساخته شده خود به آسمان بالای صحرایی در کالیفرنیا سوار شد تا ببیند که آیا افق یک منحنی است یا یک خط صاف. سفر موشکی هیوز و زندگی او در یک سانحه مرگبار پایان یافت. پیش از درگذشت او در فوریه ۲۰۲۰، هیوز درس‌های تاریخی که در مدرسه یاد گرفته بود را نادیده گرفت، به دولت بی‌اعتماد شد و تصمیم گرفت که زمین صاف است.

"تئوری توطئه"... اشاره به یک ادعای اثبات نشده از یک نقشه مخفیانه، عمدی و بدخواهانه دارد، مانند نقشه ای برای پنهان کردن شکل واقعی جهان."

میشل مارشالک از جمله قربانیان مالی نظریه زمین صاف است. او یک بلیت را از یک وبسایت به نام "Over the Poles" خرید که این شرکت به وجود آورنده نظریه زمین صاف بود و بلیت‌هایی را برای پروازهای بالای قطب جنوب به قیمت حداقل ۱۱,۹۰۰ دلار به فروش می‌رساند. شرکت Over the Poles از اینترنت ناپدید شد و این امر باعث ناامیدی صاحبان بلیت‌های ضایع شدید که امیدوار بودند دیوار یخی اطراف زمین صاف را ببینند.

بعضی از طرفداران زمین صاف از آدولف هیتلر دست برمی‌دارند، اما هولوکاست را به عنوان یک فریب در نظر می‌گیرند، با وجود شواهد تاریخی فراوان، در حالی که برخی دیگر "نئونازیسم ناخالص" را نشان می‌دهند. نظریه‌های توطئه به طور فزاینده‌ای بر اختلالات اجتماعی در پایان قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ را به عهده یهودیان قرار می‌دهند. چنین نظریه‌های ساختگی درباره فرمانروایی جهان، زمین صاف یا گرد، اغلب بر پیش‌داوری‌های ضدسامی باستانی استوار هستند.

اریک دوبی، که ویدیوهای یوتیوب او علاقه‌مندی مردم را نسبت به نظریه زمین صاف برانگیخت، آلبوم رپی به نام "جنبش زمین صاف" را ضبط کرد که شامل ترانه‌هایی مانند "بروس هیتلر" و "انقلاب گوییم" است. استیون هیلدبران، مردی از کلرادو، در یک تظاهرات راست‌گرا با حمل تابلویی شرکت کرد که عقاید زمین گُل‌چرخ را به توطئه‌ای بین یهودیان نسبت داد. نیتان تامپسون که گروه فیسبوکی زمین صاف را تأسیس کرد، کتابی به نام "بزرگترین دروغ روی زمین" را که به طور نادرست ادعا می‌کند یهودیان عامل مشکلات جهان هستند، به عنوان "شاهکاری" تحسین کرد. نظریه‌های توطئه به راحتی با هم تعامل می‌کنند، بنابراین برخی از افراد هم زمین صاف و هم ضدسامی را پذیرفته‌اند که خود یک نظریه توطئه غلط و قدیمی است.

طرفداران گمراه شده زمین صاف ممکن است به همدلی پاسخ دهند، اما به بحث و جدل پاسخ نمی‌دهند. 

در طول دوره "باورهای توطئه‌ای بی‌معقول" ریاست جمهوری سابق دونالد ترامپ، بسیاری از افراد به شدت درگیر باورهای اغراق‌آمیزی مانند نظریه زمین صاف شدند. برخی شخصیت‌های عمومی به طور آشکار نظریه زمین صاف را پذیرفتند؛ این باورکنندگان از عضو شورای شهر گاتینو در کانادا تا گیتاریست گروه Deftones به نام استیون کارپنتر و بازیکن فوتبال حرفه‌ای سمی واتکینز متنوع هستند. محبوبیت زمین صاف در دوران دولت ترامپ به اوج خود رسید و با تئوری‌های توطئه‌ای سیاسی، از جمله "پیتساگیت" و "کیوآنون"، تنگناها ایجاد کرد.

تا سال ۲۰۲۰، پیروان QAnon و طرفداران زمین صاف یک جنبش توطئه‌ای را شکل دادند که به یک قدرت در حزب جمهوریخواه تبدیل شد. در انتخابات کنگره سال ۲۰۲۰، ۹۷ نفر از اعضای QAnon به عنوان نامزد شرکت کردند. دو نفر از آن‌ها انتخاب شدند، از جمله مارجوری تیلور گرین از گرجستان که در فیسبوک ادعا کرد لیزرهای در فضا باعث ایجاد آتش‌سوزی‌ها می‌شوند.

"باورهای توطئه‌ای بدون پیامد نیستند. نظریه زمین صاف می‌تواند تأثیرات ویرانگری را بر روی پیروان خود داشته باشد، افرادی که به دلیل عقاید مذهبی، عدم اعتماد به مقامات یا باور در علم نادرست، به آن دست می‌یابند."

ویروس کرونا واکنش‌ها و اضطراب گسترده‌ای را به وجود آورد که باعث کاهش مقاومت آمریکاییان در برابر نظریه‌های توطئه شد. در یک نظرسنجی در ژوئن ۲۰۲۰ با ۱۰۰۰۰ شرکت‌کننده، ۷۱٪ از آن‌ها آگاه بودند که یک نظریه توطئه وجود دارد که ادعا می‌کند افراد قدرتمند برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ویروس کرونا را منتشر کنند و ۲۵٪ از آن‌ها مایل بودند به این باور برسند. در میانه ماه اوت ۲۰۲۰، زمانی که ۱۶۳۰۰۰ آمریکایی به علت کووید-۱۹ جان خود را از دست داده بودند، فیسبوک ۱۱۵۰ گروه با حدود سه میلیون عضو را میزبانی کرد که به تلاش‌های کنترل شیوع ویروس را انتقاد می‌کردند.

فیسبوک و یوتیوب در حال حاضر سعی می‌کنند از پذیرش کاربران خود نسبت به ادعاهای توطئه‌ای خیالی جلوگیری کنند. بینندگان ویدیوهای یوتیوب درباره نظریه‌های توطئه اکنون به راحتی به متون دقیقتر دسترسی دارند، اما شواهد نشان می‌دهد که تنها یک درصد کوچکی از بینندگان تمایل به خواندن حقایق متعارض درباره نظریه‌های توطئه‌ای که قبلاً پذیرفته‌اند، دارند.

با انجام تغییراتی در الگوریتم پیشنهاد ویدیوهای یوتیوب، نتایج اولیه جستجوهای مربوط به زمین صاف ویدیوهایی هستند که نظریه را رد کرده یا گزارش‌های خبری درباره کنفرانس‌های طرفداران زمین صاف را نشان می‌دهند. حقایق تنها به نادرت توانایی تغییر عقیده‌های طرفداران تئوری‌های توطئه را دارند، زیرا آنان به عنوان اعضای یک فرقه فکر می‌کنند و باور می‌کنند. به جای بحث با آنها، بهترین رویکرد استفاده از همدلی است، به گونه‌ای که شبیه به راهنمایی کردن کسی از یک رابطه همدیگری مخرب باشد.

درباره نویسنده

کلی ویل، یک خبرنگار حرفه‌ای است که در حوزه‌های مربوط به افراط‌گرایی، انتشار اطلاعات نادرست و اینترنت تخصص دارد. به عنوان یک خبرنگار در روزنامه Daily Beast، او بررسی و گزارش‌هایی درباره اشکال مختلف افراط‌گرایی، اعتقادات توطئه‌ای و گروه‌های نفرت‌انگیز را مورد تمرکز قرار می‌دهد. کار او معمولاً به فضاهای آنلاین که در آن این ایدئولوژی‌ها و جنبش‌ها رشد می‌کنند، می‌پردازد.
گزارش‌های ویل به تنهایی به مستندسازی فعالیت‌های افراط‌گرایانه ختم نمی‌شود. هدف او افشای مکانیزم‌ها و تاکتیک‌های استفاده شده توسط این گروه‌ها برای انتشار پیام‌هایشان و جذب اعضای جدید است. با روشن کردن تلاقی افراط‌گرایی و مناظر دیجیتال، او بینش‌های ارزشمندی را در مورد نحوه کمک به پراکندگی ایدئولوژی‌های مضر در فضای آنلاین ارائه می‌دهد.
قبل از کار در روزنامه Daily Beast، ویل به عنوان یک خبرنگار فرهنگی در Politico فعالیت می‌کرد و در زمینه‌های مرتبط با هنر، سرگرمی و فرهنگ عمومی متخصص بود. این تجربه پیشین ممکن است سبک گزارش‌دهی او را تحت تأثیر قرار داده باشد و به تحلیل افراط‌گرایی و انتشار اطلاعات نادرست در کار او منحصر به فردی بیاورد.
کلی ویل از طریق خبرنگاری تحقیقی خود، نقش مهمی در افزایش آگاهی از خطرات افراط‌گرایی و گسترش اطلاعات نادرست در دوران دیجیتال ایفا می‌کند. کار او به بهتر درک این مسائل کمک می‌کند و به ترویج گفتمان عمومی آگاهانه کمک می‌کند.